Stora Enso: Finlandiya ve İsveç'te 1110 emekçi işsiz kalacak

Stora Enso şirketi Finlandiya ve İsveç’teki fabrikalarındaki kâğıt ve selüloz üretimini durdurma kararı aldı. Söz konusu fabrikalarda çalışan 1110 emekçi işsiz kalacak.

Gazete İsveç - Stora Enso şirketi Finlandiya ve İsveç’teki fabrikalarındaki kâğıt ve selüloz üretimini durdurma kararı aldı. Söz konusu fabrikalarda çalışan 1110 emekçi işsiz kalacak.

Stora Enso şirketi, bu yılın üçüncü çeyreğinden itibaren iki fabrikasındaki kâğıt ve selüloz üretimini durduracak. Finlandiya’nın Kemi yerleşim birimindeki fabrikasından 670, İsveç’eki Kvarnsveden fabrikasındaki 440 emekçiyi işten atacak. İşten atılmalardan sonra Stora Enso’nun kâğıt üretim kapasitesi yüzde 35 oranında azalacak ve kâğıt satışları yılda 600 milyon avro düşecek.

Finlandiya’nın Kemi kentindeki fabrikasında yılda 790 bin ton kâğıt, kâğıt hamuru ve kereste üretiyor. Kereste kesim atölyesinde çalışan 50 işçi işten atılmayacak. Murat Kuseyri’nin Evrensel’de yer alan haberine göre, Helsinki’de düzenlenen basın toplantısında medyayı bilgilendiren Stora Enso’nun Genel Müdürü Annica Bresky, “Tesislerin rekabet güçlerini artırmak ve alternatif çözümler bulmak için her şeyi yaptık. Her bir taşı çevirdik ama başarılı olamadık” dedi.

FİNLANDİYA BAŞBAKANI: İŞÇİLER İÇİN HAZIRLIK YAPILIYOR

Şirketin rekabeti güçlendiren çözüm bulmamasının nedeni olarak aşırı üretimi gösteren Bresky, Avrupa’da aşırı miktarda kâğıt üretildiğini söyledi. Bresky, şirketin gelecekte ambalaj, inşaat ve biyomalzeme çözümlerinde yoğunlaşacağını belirtti.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ile Çalışma Bakanı Tuula Haatainen, twitterden yaptıkları açıklamalarda işten atılmalardan üzgün olduklarını ve kurumların işten atılan işçilere yardım etmek için hazırlık yaptığını açıkladı. Marin, “Karar çalışanlar ve Kemi için büyük bir darbe “ yorumunu yaptı.

SENDİKA: ŞİRKET, ÇALIŞANLARIN SORUMLULUĞUNU ÜSTLENMELİ

Yazılı bir açıklama yapan Kâğıt İşçileri Federasyonu’nun Başkanı Petri Vanhala, “Fabrikanın kapatılmasının en büyük nedeni talepteki azalmadır, bu fabrikanın sürekli kapatılması demektir” dedi ve işverenlerin işten atılan işçileri eğitimden geçirme ve yeni iş bulma sorumlulukları olduklarını hatırlattı. Stora Enso Genel Müdürü Bresky ise, İsveç ve Finlandiya’da işten çıkarılacak işçilere yeni iş olanakları yaratacaklarını veya eğitimlerine yardımcı olacaklarını öne sürdü.

Kâğıt İşçileri Sendikası’nın 50 No’lu Şube Başkanı  Anders Pettersson, İsveç’te 440 emekçinin atılmasını “felaket” olarak niteledi. 300 işçinin fabrikada üretimde diğerlerinin bürolarda çalıştıklarını bilgisini paylaştı.

Öne çıkan haberler!