Korona: İsveç'te normalleşme başladı

İsveç’te korona kısıtlamaları bugünden itibaren aşamalı olarak kaldırılıyor. Yeni kurallara göre iç ve dış mekanlarda daha fazla kişi toplanabilecek.

Gazete İsveç - İsveç’te korona kısıtlamaları bugünden itibaren aşamalı olarak kaldırılıyor. Yeni kurallara göre iç ve dış mekanlarda daha fazla kişi toplanabilecek.

Hükümet tarafından yapılan açıklamalarda kısıtlamaların, virüsün tekrar hızlı bir şekilde yayılmasının engellenebilmesi için zamana yayılarak kaldırılacağı ifade ediliyor.

1 Haziran itibariyle geçerli olacak kurallara göre spor tesisleri, tiyatrolar ve sinemalar açılıyor. Dış mekanlarda 500 kişi toplanabilirken, iç mekanlarda ise yeterli oturma alanı olması durumunda 50 kişi bulunabilecek. Restoranların kapanış saati ise saat 22.30’a uzatıldı.

Virüs yayılımının azalmaya devam etmesi durumunda, günün belli saatlerinde tren ve otobüslerde uygulanan maske zorunluluğunun temmuz ayında kaldırılabileceği ifade ediliyor.

5 223 973 doz aşının yapıldığı ülkede iki doz aşı yapılanların oranı yüzde 20’ye yaklaştı. 1 068 473 kişi koronaya yakalanırken, toplam 14 451 kişi yaşamını yitirdi.

Öne çıkan haberler!