İsveçli yazar ve siyasetçilerden ‘Demirtaş’ı bırakın’ çağrısı

İsveç’te yazar ve siyasetçiler, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın özgür bırakılması talebiyle bir yazı kaleme aldı.

Gazete İsveç - Aralarında Sosyal Demokratlar (S), Liberaller (L), Sol Parti’den (V) isimlerin de olduğu yazar ve siyasetçilerin vlt.se adlı internet sitesinde “Seçilmiş Kürt lider Demirtaş’ı bırak” başlığıyla dün bir yazısı yayınlandı. Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’ne bir çağrı olarak kaleme alınan yazıda, “Demirtaş özgür değilse hiçbirimiz özgür değiliz” deniliyor.

"DESPOTLAR SİYASİ RAKİPLERİNİ HAPSEDİYOR"

Yazının başında, “Despotlar siyasi rakiplerini hapsediyor” ifadesiyle; Rusya, Belarus ve Myanmar’daki gelişmelerden bahsedilerek, buralardaki muhalefet liderlerinin ve göstericilerin ‘sadece demokratik haklarını kullandıkları’ için cezalandırıldıkları ifade ediliyor.

İmzacılar yazının devamında, bu ülkelerdeki gelişmeler kadar ilgi gösterilmeyen Demirtaş’ın durumunu ele alacaklarını belirterek, Selahattin Demirtaş ve eski HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ’ın 2016’dan bu yana tutuklu olduklarını aktarıyor.

“DEMİRTAŞ 142 YIL HAPİS CEZASIYLA KARŞI KARŞIYA”

Demirtaş’ın 142 yıl hapis cezası alma riskiyle karşı karşıya olduğu ve dış dünyayla iletişim kurmasına izin verilmediği belirtilen yazıda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Demirtaş hakkındaki ‘derhal bırakılmalı’ kararına da dikkat çekilerek, Mahkeme’nin Demirtaş’ın özgürlüğünün kısıtlanmasının hukuki temellere değil, politik gerekçelere dayandığını tespit ettiği ifade ediliyor. Erdoğan’ın bu kararı uygulamayı kabul etmediği belirtilen yazıda, Erdoğan rejiminin bütün gücüyle HDP’lileri şeytanlaştırmaya ve hapsetmeye çalıştığının altı çizilerek, 6 milyon seçmeni olan HDP’ye yönelik gözaltı, tutuklama ve parti belediyelerine atanan kayyumlara değiniliyor.

Yazının sonunda, Avrupa Birliği’nin Liderler Zirvesi’nin başladığı ve Türkiye’deki gelişmelerin de gündem başlıklarından biri olduğu kaydedilerek, zirvenin Türkiye hükümetine muhalefet ettiği gerekçesiyle tutuklanan binlerce kişinin özgürlüğünü istemek için iyi bir imkân olduğu ifade edildi.

Yazı, “Demirtaş özgür değilse hiçbirimiz özgür değiliz” cümlesiyle sonlandırıldı.

Yazıyı imzalayan isimler şöyle:

Kurdo Baksi (Yazar-Gazeteci)

Mustafa Can (Yazar)

Nalin Pekgul (Eski Sosyal Demokrat İşçi Partisi Parlamento Üyesi)

Jonas Sjöstedt (Eski Sol Parti Genel Başkanı)

Bengt Westerberg (Eski Devlet Bakanı ve Eski Liberaller Partisi Lideri)

Öne çıkan haberler!