İsveççe öğrenebileceğiniz 10 faydalı kaynak

İsveççe öğrenimi sürecinde faydalanabileceğiniz internet sitesi ve uygulamalardan 10 tanesini sizler için derledik.

Gazete İsveç - İsveççe öğrenimi sürecinde faydalanabileceğiniz internet sitesi ve uygulamalardan 10 tanesini sizler için derledik.

8 Sidor (8 Sayfa)

İsveçli gazetecilerin haftalık olarak yayıma hazırladıkları ve internet portalı olarak da yayın yapan 8 Sidor gazetesi, İsveç’teki ve dünyadaki gelişmeleri kolay bir İsveççe ile okurlarına sunuyor. Kültür Bakanlığı’na bağlı NTM adlı kurumun bir çalışması olan 8 Sidor’da; İsveç, dünya, kültür ve spor gibi kategorilerde içeriklere ulaşmak mümkün. Sitede ayrıca “Alla Väljare” başlıklı kategoride, İsveç’teki parti ve seçimlere dair haberler yayınlanıyor. Gazetenin tanıtım yazısında şu ifadeler kullanılıyor: “8 Sidor’daki harfler diğer gazetelerdekinden daha büyüktür. Cümleler daha kısadır. 8 Sidor’da zor ve olağan olmayan kelimeler bulunmaz.”

8 Sidor’a www.8sidor.se adresinde ulaşabilirsiniz.

İsveç Radyosu Kolay İsveççe Servisi

11 farklı dilde yayın yapan İsveç Radyosu, aynı zamanda kolay İsveççe olarak da içerikler hazırlıyor. Yayınlanan haberler, radyonun internet sitesinde hem okunabilecek hem de dinlenebilecek şekilde paylaşılıyor. Radyoda ekonomi, sağlık, göç, kültür, çevre, gelenekler, dış politika, bilim ve politika gibi çok sayıda farklı kategoride kolay İsveççe haberlere ulaşılabiliyor.

Radyonun söz konusu kısmına, www.sverigesradio.se/radioswedenpalattsvenska adresinden ulaşabilirsiniz.

SVT - Kolay İsveççe seviyesinde haberler

İsveç Devlet Televizyonu’na (SVT) bağlı haber servisi tarafından hafta içi her gün yayınlanan kolay İsveççe haberleri SVTPlay adlı uygulamanın yanı sıra, YouTube aracılığıyla da izleyebilirsiniz. Videolarda İsveççe altyazının da eklenmiş olması, dil öğrenenler açısından önemli bir avantaj.

SVT Språkplay

SVT’nin içerik uygulaması olan SVT Play’in dil öğrenim versiyonu olan SVT Språkplay adlı uygulamayı apple ve android işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz. Uygulama içerisinde haber, belgesel, kültür, çocuk, spor, toplum gibi çok çeşitli kategorilerde yüzlerce içeriğe ulaşmak mümkün. Uygulamanın avantajı, izlediğiniz bütün videolarda aynı zamanda konuştuğunuz dile göre ayarlanan bir altyazı eklentisinin bulunması. Eklenti sayesinde belirlediğiniz dil seviyenize göre bazı kelimelerin anlamlarını video sırasında, bazılarını ise kelimenin üzerine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

UR Språkplay

SVT Språkplay uygulamasıyla benzer özelliklere sahip UR Språkplay’de 27 farklı dil desteğiyle 4 binin üzerinde eğitici program bulunuyor. Ayarlar kısmından kendi dil seviyenizi ve konuştuğunuz dili belirleyerek, videolardaki altyazı eklentisini kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Farklı kategorilerde içeriklerin bulunduğu UR Språkplay sitesine, www.ur.se/sprakplay adresinden ulaşabilirsiniz.

Lexin

Hem internet sitesi yoluyla erişebileceğiniz hem de uygulama olarak indirebileceğiniz Lexin adlı sözlükte,  merak ettiğiniz İsveççe kelimelerin anlamlarına ve örnek cümlelere aralarında Kürtçe ve Türkçenin de olduğu çok sayıda dilde ulaşmanız mümkün.

Lexin adlı sözlüğe, www.lexin.nada.kth.se/lexin/ adresinden ulaşabilirsiniz veya uygulama olarak telefonunuza indirebilirsiniz.

İsveççe Akademisi Sözlükleri

İsveççe Akademisi tarafından hazırlanan online sözlüklerde binlerce İsveççe kelimenin anlamlarına, zaman çekimlerine ve tarihsel kökenlerine kadar birçok farklı bilgiye ulaşmak mümkün.

Sözlüklere, www.svenska.se adresinden ulaşabilirsiniz.

Digitala Spåret

İsveççe öğrenenlerin uğrak yerlerinden biri olan Digitala Spåret adlı sitede, başlangıç seviyesinden lise düzeyi İsveççeye kadar farklı seviyelerde içeriklere erişebilirsiniz. Site; okuma, dinleme, konuşma, yazma, kelime ve gramatik bilgisi gibi alıştırmaların ardından seviyenize uygun olarak belirleyebileceğiniz testler de sunuyor.

Siteye, www.digitalasparet.se adresinden ulaşabilirsiniz.

İsveççe Türkçe SFI (Türkçe anlatımlı) Video Dersleri

İsveç’te, özellikle oturum aldıktan sonra dil öğrenimi için bir başlangıç olan Göçmenler için İsveççe (SFI) adlı dil okuluna gidenlere yönelik içeriklerin paylaşıldığı Facebook grubu, Türkçe bilenler için önemli bir kaynak. 2800’ü aşkın üyesi bulunan grupta, İsveççenin farklı konularına dair çok sayıda materyale ulaşabilirsiniz. Ayrıca, İsveççe-Türkçe Video Dersleri adlı YouTube hesabı üzerinden de konu anlatımlarını izleyebilirsiniz.

YouTube 

Her anlamda önemli bir mecra haline gelen YouTube’da dil öğrenimi açısından da faydalanabileceğiniz çok sayıda hesap bulunuyor. Bunlardan bazıları şöyle; Svetlana Grabos, Svenska språket, Svenska För Alla, SFI med Viktor, Anita Pihl Sfi, Svenska med Anastasia.

Öne çıkan haberler!