"/>

İsveç’teki göçmen kurumları: İstanbul Sözleşmesi geri gelecek!

Açıklamada, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait olduğu hatırlatılarak, "Milyonlarca kadının iradesi çiğnenerek alınan bu karar yok hükmündedir. Bu kararı tanımıyoruz. Kadınların, çocukların, LGBTİ+ bireylerin haklarını ve İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaya devam edeceğiz" denildi.

Filiz Kaya

Gazete İsveç - İsveç’teki 8 parti ve kuruluş, Türkiye’nin  İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasıyla ilgili ortak bir açıklama yayınladı.

İsveç Alevi Kadınlar Birliği, İsveç Asuri Kadın Federasyonu, Amara Kürt Kadın Meclisi, Kadın Barış İnisiyatifi, Mezopotamya Halk Kongresi, Mezopotamya Özgürlük Partisi, Mezopotamya Dayanışma Derneği ve Dayanışma Derneği imzasıyla yapılan açıklamada, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ait olduğu hatırlatılarak, "Milyonlarca kadının iradesi çiğnenerek alınan bu karar yok hükmündedir. Bu kararı tanımıyoruz. Kadınların, çocukların, LGBTİ+ bireylerin haklarını ve İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaya devam edeceğiz" denildi.

"ERDOĞAN, KADIN MÜCADELESİNDEN KORKUYOR"

Açıklamada, Erdoğan’ın, dünyanın dört bir yanında gözle görünür bir ivme kazanan kadın mücadelesinden korktuğu için bir gece yarısı kararıyla İstanbul Sözleşmesi’ni feshettiği ifade edildi. AKP-MHP ittifakının sözleşmeyi feshederek kadın düşmanı olduğunu bir kez daha kanıtladığı vurgulanan açıklamada şunlar belirtildi: “Kadınların, çocukların, LGBTİ+ bireylerin yaşam hakları hiç kimsenin iki dudağı arasından çıkacak bir karara bağlı olamaz. Türk devleti, yaşadığı siyasi ve ekonomik krizin üzerini HDP’yi kapatmak ve Kürt halkına sansür ugulamak yoluyla örtmeye çalışıyor. Ama biz temel haklarımızın devlet tarafından elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz!"

"KARAR BİZİM İÇİN YOK HÜKMÜNDEDİR"

AKP hükümetinin, gece yarısı kararlarla kadınlara biat ettiremeyeceği ve kadın mücadelesini engelleyemeyeği ifade edilen açıklama şöyle devam ediyor: "Avrupa kadın dayanışması olarak biz diyoruz ki milyonlarca kadının iradesi görmezden gelinerek alınan bu karar bizim için yok hükmündedir. Nasıl ki diğer haklarımızı sokaklarda kazandıysak İstanbul Sözleşmesi’ni de geri getirinceye kadar sokaklardan ayrılmayacağımızın altını çiziyoruz!"

İsveçli Feministlerden Türkiye’deki kadınlara: Bir arada durmak zorundayız

Öne çıkan haberler!