İsveç’te kadın grevi: Her cuma, saat 15.00

Feminist İnisiyatif, #Metoo İsveç ve pek çok kadın örgütünün de sosyal medyadan paylaştığı grev çağrısına ilgi büyüktü. Greve katılan kadınlar “Benim talebim…”le başlayan cümlelerin yazılı olduğu dövizleri sosyal medyadan paylaştı.

Filiz Kaya

Gazete İsveç - İsveç’in dört bir yanından kadınlar bugün grevdeydi. Sosyal medyadan çağrısı yapılan ‘Kadın grevi’ saat 15.00’te sadece sosyal medyada değil sokaklarda da yankı buldu.

Grev çağrısı, 2018’de Greta Thunberg’nin İsveç Meclisi önünde tek başına başlattığı oturma eyleminin bugün milyonlar tarafından sahiplenilmesine vurgu yapılarak, “Greta yapabildiyse biz de yapabiliriz!” başlığıyla sosyal medyada yayıldı. “Türkiye’deki, Polonya’daki, Meksika’daki ve dünyanın dört bir yanındaki kız kardeşlerimiz yapabiliyorsa biz de yapabiliriz” şeklinde devam eden çağrıda ‘İsveç’teki kadınların ve kız çocuklarının hala ayrımcılığa uğramasına ve sistematik bir şekilde baskı görmesine karşı’ yapıldığı ifade edildi.

"BENİM TALEBİM…"

Feminist İnisiyatif, #Metoo İsveç ve pek çok kadın örgütünün de sosyal medyadan paylaştığı grev çağrısına ilgi büyüktü. Greve katılan kadınlar “Benim talebim…”le başlayan cümlelerin yazılı olduğu dövizleri sosyal medyadan paylaştı. Grev çağrısı sadece sosyal medyayla sınırlı kalmadı. Stockholm Göteborg, Uppsala gibi pek çok şehirde kadınlar sokakları da boş bırakmadı.

Kadınlar; kadına yönelik erkek şiddeti ve cinsel saldırılara karşı önlemlerin alınması, kadınlar ve çocuklar için devlet korumasının arttırılması, yasalar önünde eşitlik, kadınları koruyan yasaların çıkarılması, kadınların güvenliğinin sağlanması, kadın ve erkek ücretleri arasında eşitliğin sağlanması, kadın yoğunluklu mesleklerde çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi taleplerle greve katıldı.

Bu bir başlangıç, bugünden itibaren her cuma saat 15.00’te 1 dakika veya 15 dakika ulusal kadın grevi yapılacak.

Kadın raporu: İsveç 16 kategorinin 13'ünde başarısız

İsveç’te eski yargıç hakkındaki tecavüz soruşturması kapatıldı

Öne çıkan haberler!