İsveç’te Halk Sağlığı Kurumu, yüzde 35’lik artışı ‘stabil’ olarak açıklamış

Geçtiğimiz yılın eylül ayında koronavirüs yayılımının sabit olarak ilerlediğini ve çok az bir artışın olduğunu belirten Epidemiyolog Anders Tegnell’in açıklaması aylar sonra yalanlandı.

Gazete İsveç - Geçtiğimiz yılın eylül ayında koronavirüs yayılımının sabit olarak ilerlediğini ve çok az bir artışın olduğunu belirten Epidemiyolog Anders Tegnell’in açıklaması aylar sonra yalanlandı.

İsveç Radyosu’nda yer alan haberde, Tegnell’in 24 Eylül’de gerçekleştirdiği basın toplantısında ülkedeki korona sürecini genel olarak ‘stabil’, ‘dikkatli’ ve ‘yavaş bir artış’ şeklinde değerlendirmesine rağmen, Halk Sağlığı Kurumu’nun (FHM) istatistiklerine göre aynı dönemde bir haftada yaşanan artışın yüzde 35 olduğu ifade ediliyor.

Konuyla ilgili İsveç Radyosu’na konuşan Tegnell kendisine yöneltilen, “Neden artışın zayıf olduğunu söylediniz?” sorusuna, “O zaman değerlendirme buydu” yanıtını veriyor.

Haberde, yine Tegnell’in eylül sonunda yaptığı bir değerlendirmede virüs yayılımındaki sabit gidişin halkın korona kısıtlamalarına uyması sayesinde olduğunu belirttiği ama bunun da gerçeği yansıtmadığı aktarılıyor.  Telia, MSB gibi kurumların araştırmalarının işaret edildiği haberde söz konusu araştırmaların sonuçlarında Tegnell’in dediklerinin tam tersi olarak, halkın korona kısıtlamalarını daha az takip ettiğinin görüldüğü ifade ediliyor.

Haberin sonunda, eylül ayındaki yüzde 35’lik artışın, basın toplantısında açıklanan bilgilerin dâhil olduğu 22 Eylül’e kadarki yedi günlük süreci kapsadığı belirtiliyor.

İsveç sahilleri kapatmaya hazırlanıyor

İsveç Hükümeti, pandemi yasasını uzatmayı tartışıyor

Öne çıkan haberler!