'İsveç'te epidemi yaz sonrası bitebilir'

İsveç Halk Sağlığı Kurumu, herkesin aşılanması ve kısıtlamalara uyulması halinde ülkedeki epideminin yaz aylarının ardından sonlanabileceğini belirtiyor.

Gazete İsveç - Halk Sağlığı Kurumu’ndan Johan Carlsson, mesafe kurallarına uyulması ve herkesin aşı olması durumunda, ülkedeki kurumların geniş kapsamlı epidemi sürecinin yaz aylarında sönümlenebileceğini öngördüğünü söylüyor.

Geçen hafta ülkede 340 bin kişiye korona testi yapıldı. Pandemi sürecinde en fazla kişinin test yapıldığı geçen hafta içerisinde pozitif vakaların oranı yüzde 11. Geçen haftalara göre küçük de olsa bir azalış gözlenirken, şimdiye kadar test yapılan insanlar arasında 1 milyondan fazla kişinin pozitif çıktığı belirtiliyor.

Halk Sağlığı Kurumu’nun ölçümlerine göre korona olmasının ardından vücudunda virüse karşı antikor oluşanlarının sayısının, ülkenin dörtte birine denk geldiği ifade ediliyor.

HER HAFTA 100 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRİYOR

Yaklaşık 2,8 milyon kişinin aşı olduğu ülkenin; Kalmar, Värmland, Jönköping ve Stockholm gibi birçok Bölge’sinde 18 yaş üstü yetişkinlerin aşılanmasına başlanırken, aşı tercihinde 55 yaş üstü insanlara öncelik verildiği belirtiliyor. 

Daha fazla kişi aşı oldukça virüs yayılımının azaldığını söyleyen Halk Sağlığı Kurumu’ndan Tegmark Wisell, aşının hastalığa karşı etkili olduğunu ve bunun ilk aşı gruplarındaki düşük vaka sayılarından görüldüğünü kaydediyor.

Haftada ortalama 100 kişini yaşamının yitirdiği İsveç’te, toplamda 14 bin 158 kişi korona nedeniyle vefat etti.

EPİDEMİ İLE PANDEMİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

‘Epidemi’ kontrolden çıkan herhangi bir meseleyi tarif etmek için kullanılan oldukça genel bir kavram. Medikal alanda ise bir bölgede, bir toplumda veya bir grup insanda bir hastalığın yaygınlaştığı görülünce bunun ‘epidemi’ bir salgın olduğu kabul ediliyor.

‘Pandemi’ ise bölgeler ve gruplar üstü coğrafi bir salgın anlamına geliyor. Bir ülkenin tamamını veya dünyanın tamamını etkisi altına alan hastalıklar için kullanılıyor.

BENZER HABERLER İÇİN TIKLAYIN:

İsveç’te Halk Sağlığı Kurumu, yüzde 35’lik artışı ‘stabil’ olarak açıklamış

İsveç sahilleri kapatmaya hazırlanıyor

İsveç Hükümeti, pandemi yasasını uzatmayı tartışıyor

Öne çıkan haberler!