İsveç'te babası tarafından öldürülen Fadime Şahindal'ın hayatı dizi oluyor

Viaplay adlı dijital platform tarafından yayına hazırlanan dizide, Şahindal’ın 1997 ve 2002 yılları arasında yaşadığı süreç konu edilecek.

Gazete İsveç - İsveç’in Uppsala şehrinde 20 yıl önce babası tarafından öldürülen Fadime Şahindal’ın hayatı dizi oluyor.

Viaplay adlı dijital platform tarafından yayına hazırlanan dizide, Şahindal’ın 1997 ve 2002 yılları arasında yaşadığı süreç konu edilecek. Şahindal’ın öldürülmesinin ardından gerçekleşen polis soruşturmasından da faydalanılacak dizi senaryosu, Şahindal ile kız kardeşinin avukatı Leif Ericksson tarafından yazılan “Du ska dö” (Öleceksin) adlı kitaptan uyarlanacak. Proje boyunca 12 kişiden oluşan bir ekip, erkekler tarafından “namus” adı altında kadınlara yönelik gerçekleşen baskılar hakkında danışmanlık yapacak.  

Viaplay’in bağlı olduğu Nent Group’tan Filippa Wallestam tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Fadime Viaplay’de şimdiye kadar ele aldığımız en zor ve en önemli hikâyelerden biri ve Fadime’nin hayattaki son yıllarını anlatmak büyük bir sorumluluk” ifadelerini kullandı.

Çekimlerine yaz aylarında başlanacak olan dizide, Fadime Şahindal’ı ve diğer rolleri kimin canlandıracağı henüz belli değil.

Fadime Şahindal kimdir?

12 Eylül’den sonra ailesiyle birlikte siyasi mülteci olarak Maraş’tan İsveç’e geldiğinde 7 yaşında olan Fadime Şahindal, 25 yaşındayken ailesi tarafından amcasının oğluyla evlendirilmek istendi.

Ailesinin evlilik dayatmasını kabul etmeyen, kendi iradesiyle başka birisiyle evlenen ve kadınlara dönük feodal baskılara karşı sesini yükselten Şahindal, evlendiği kişiden ayrılması için kendisini tehdit eden babası Rahmi Şahindal ve ağabeylerini İsveç polisine şikâyet etti.

Sosyal hizmetler eğitimi almaya başlayan Şahindal'ın hazırlayacağı tez için 6 aylığına Kenya’ya gitmesi gerekiyordu. Gitmeden önce annesi ve kız kardeşine veda etmek üzere evine uğradı. Tam o sırada eve gelen babası tarafından 21 Ocak 2002 günü öldürüldü.

Şahindal’ın öldürülmesi İsveç’te ciddi tepkileri ve tartışmaları beraberinde getirirken, her yıl 21Ocak günü Uppsala’daki mezarı başında anmalar gerçekleştiriliyor.

Fadime Şahindal’ı öldüren ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Rahmi Şahindal, daha sonra 24 yıla düşürülen cezasının 3’te 2’sini yatması gerekçesiyle 2018 yılında serbest bırakıldı.

Kadın raporu: İsveç 16 kategorinin 13'ünde başarısız

Öne çıkan haberler!