İsveç’te aşı olanların sayısı üç milyonu geçti: Yoksul bölgedekiler daha az aşı oluyor

Ekonomik olarak daha alt sınıflarda olan insanlar, diğer bölgelerde yaşayan insanlara göre daha az aşı oluyor. Bu kesimin önemli bir kısmı göçmenlerden oluşuyor.

Gazete İsveç - İsveç’te ilk doz koronavirüs aşısı olanların sayısı üç milyonu geçerken, ülkenin bölgeleri arasında aşı konusunda büyük farklar olduğu belirtiliyor.

Ekonomik olarak daha alt sınıflarda olan insanlar, diğer bölgelerde yaşayan insanlara göre daha az aşı oluyor. Bu kesimin önemli bir kısmı göçmenlerden oluşuyor.

Malmö şehrinde koronavirüs aşısıyla ilgili çalışan Per Hagstam söz konusu farklılığın insanların bilgi ve haberleri kendi ülkelerinden almasından kaynaklanabileceğini öne sürüyor: “İsveç gazetelerini okumadıkları ya da İsveççe haber seyretmedikleriyle ilgili olabilir. Aksine bilgi ve haberleri kendi ülkelerinden alıyorlar.”

Uzmanlar bazı bölgelerde daha az aşılama yapılmasının virüs yayılımını bu bölgelerde arttırabileceğini belirtiyor.

Söz konusu bölgelerde daha fazla aşı yapılması gerektiğini söyleyen Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren şunları ifade ediyor: “Virüs yayılımını ve riskini azaltacak mıyız? O zaman vazgeçemeyiz.”

KISITLAMALAR 1 HAZİRAN’A UZATILDI

Bugün Başbakan Stefan Löfven tarafından yapılan basın toplantısında, 17 Mayıs’a kadar geçerli olan korona kısıtlamaları 1 Haziran’a uzatıldı. Şu anki kısıtlamalara göre saat 20.30’a kadar açık kalabilen restoranlar, 1 Haziran’dan sonra 22.30’a kadar açık olabilecek.  

Löfhen, herkesin kısıtlamalara uyması ve aşılamanın devam etmesi durumunda hayatın daha fazla normale döneceğini ifade ediyor.  

BENZER HABERLER İÇİN TIKLAYIN:

'İsveç'te epidemi yaz sonrası bitebilir'

İsveç’te Halk Sağlığı Kurumu, yüzde 35’lik artışı ‘stabil’ olarak açıklamış

İsveç sahilleri kapatmaya hazırlanıyor

İsveç Hükümeti, pandemi yasasını uzatmayı tartışıyor

Öne çıkan haberler!