İsveç'te 1 125 472 kişi aşı oldu, 13 465 kişi yaşamını yitirdi

İsveç’te dün yapılan resmi açıklamadan bu yana 35 kişi daha yaşamını yitirirken, yeni vaka sayısı 8 441 olarak açıklandı.

Gazete İsveç - Pandemi sürecinin başından bu yana sürü bağışıklığı politikasıyla hareket eden ve eleştirilerin hedefi olan İsveç’te, 1 125 472 kişiye ilk doz aşı yapıldı ve toplamda 13 465 kişi yaşamını yitirdi.

İsveç’te dün yapılan resmi açıklamadan bu yana 35 kişi daha yaşamını yitirirken, yeni vaka sayısı 8 441 olarak açıklandı. Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 13 465’i bulurken,  toplam vaka sayısı ise 804 886. Toplam 1 125 472 kişi ilk doz aşısını olurken, bunlar arasında 486 038 kişi ikinci doz aşısını da oldu.

KISITLAMALAR 3 MAYIS’A UZATILDI

Hükümet adına açıklama yapan Başbakan Stefan Löfven, virüs yayılımının son haftalarda hızlandığını ve bu nedenle kısıtlamaların uzatılacağını kaydetti. 11 Nisan’a kadar geçerli olan korona kısıtlamalarının süresi 3 Mayıs’a uzatıldı.

İsveç’te durumun ciddi olduğunu belirten Başbakan Löfven, Paskalya kutlamalarının bu yıl da sınırlı yapılacağını ve büyük kutlamaların gerçekleştiremeyeceğini ifade etti.

3 Mayıs’a kadar uzatılan kısıtlamalar şöyle: Restoranlar ve kafeler saat 20.30’a kadar yemek servisi yapabilecek. Büyük mağazalarda, spor ve yüzme salonlarında en fazla 500 kişi bulunabilecek. Diğer mağazalar ve marketler de insanların kalabalık olmayacağı şekilde kendi önemlerini alacak.

Halk Sağlığı Kurumu ve aşı politikasını yürütenler, İsveç’in aşılamadaki amacına ulaşması hakkında şüpheli. Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren yaptığı açıklamada, hükümetin aşı olmak isteyen herkesin yaz ortasına kadar aşılanmasına yönelik hedefinin olanaklı görünmediğini belirterek, “En iyi yöntemle mümkün olduğu kadar iyi bir tahmin yapmaya çabalıyoruz” dedi.

(Foto: Anders Wiklund/TT)

Öne çıkan haberler!