İsveç Sol Parti’den 'Türkiye’ye yaptırım' çağrısı

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi ve HDP yönelik kapatma davası açılmasına tepki gösteren Sol Parti milletvekilleri İsveç ve Avrupa Birliği’ne Türkiye’ye yönelik yaptırım çağrısında bulundu.

Gazete İsveç - HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi ve HDP yönelik kapatma davası açılmasına tepki gösteren Sol Parti milletvekilleri İsveç ve Avrupa Birliği’ne Türkiye’ye yönelik yaptırım çağrısında bulundu.

ANF’de yer alan habere göre İsveç Sol Parti Milletvekili ve Dış Politika Sözcüsü Håkan Svenneling, yayınladığı görüntülü ve yazılı açıklamada demokratik ve siyasi ortamın oldukça ciddi olduğunu belirterek, Erdoğan ve AKP hükümetinin muhalefetin çalışmalarını güçleştirmek için her türlü yönteme başvurduğunu söyledi.

Parlemento oturumunda da Gergerlioğlu'nun dokunulmazlık ve milletvekilliğinin kaldırılmasına dış dünyanın güçlü bir tepki vermesi gerektiğini ifade eden Svenneling, İsveç Sol Parti'nin konuyu bugün yapılacak olan Parlamento Dış Politika Komisyonu'nda gündeme getireceğini ve Türkiye'ye insan hakları yaptırımlarının uygulanmasını talep edeceğini söyledi.

Önerilerinin diğer partiler tarafından destekleneceğine inandığını belirten Svenneling, “Böylelikle Dışişleri Bakanı Ann Linde, pazartesi günü yapılacak Avrupa Birliği Dışişleri Bakanlığı toplantısına İsveç'in güçlü sesiyle Türk rejiminin gerçekleştirdiği insan hakları suçlarına karşı daha sert tavır alabilir” dedi.

“HDP YASAKLANMAK İSTENİYOR”

Svenneling’in yanı sıra diğer sol parti milletvekilleri de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Tony Haddou, parlamentonun yaşamını insan hakları ve halkın adalet ve özgürlük mücadelesine adayan Gergerlioğlu’nun dokunulmazlık ve milletvekilliğinin kaldırma girişimini kınarken, HDP ile dayanışmalarının süreceğini vurguladı.

Lorena Delgado Varas, Türkiye'nin Gergerlioğlu'nu görevden almakla kalmayıp HDP'yi yasaklamak istediğini belirttikten sonra “Avrupa Birliği diktatör Türkiye'ye karşı tutum almalı” dedi.

Ali Esbati ise, Türkiye hükümetinin muhalefeti baskılama ve yasaklamalarının sürdüğünü hatırlatarak, dış dünyaya HDP ile dayanışmayı güçlendirmesi çağrısı yaptı.

Öne çıkan haberler!