İsveç, Kürt mülteci Mahmut Tat’ı Türkiye’ye iade etti

İsveç, hakkında verdiği ‘Türkiye’ye sınır dışı’ kararı nedeniyle tutukladığı Kürt mülteci Mahmut Tat’ı Türkiye'ye iade etti. 

Gazete İsveç - 22 Kasım’da İsveç polisi tarafından gözaltına alınarak Mölndal’da bulunan gözetim merkezine götürülen Mahmut Tat, dün yakınlarına haber verilmeden Arlanda Havalimanı yakınlarında yer alan Märsta’daki gözetim merkezine götürüldü. Gün içerisinde yakınlarıyla iletişim kurabilen Tat, nakil edildiği sırada kelepçelendiğini ve ellerinin zarar gördüğünü söyledi. Tat ile bugün gün boyu iletişim kurmaya çalışan yakınları kendisine ulaşamadı. Avukat Abdullah Deveci de Tat’tan haber alamadı. Deveci, Tat’ın tutulduğu gözetim merkezini de aradığını ama herhangi bir bilgi verilmediğini söyledi.

Gazete Duvar'da Ahmet Tirej Kaya'nın haberine göre, akşam saatlerinde İsveç’te yaşayan oğlu Ozan Can Tat’a ulaşan Mahmut Tat, Türkiye’ye iade edildiğini ve İstanbul Havalimanı’ndaki polis noktasında tutulduğunu söyledi. Oğul Tat, babasının iyi olduğunu söylediğini ve çok kısa konuşabildiklerini belirtti. Tat, telefon görüşmesinin ardından Türkiye’de bulunan yakınlarına babasının durumuyla ilgili haber verdiğini kaydetti. 

'DOSYAYA BAKACAK AVUKAT BULAMADIK'

Tat’ın sınır dışı edilmesinden önce konuyla ilgili soruları yanıtlayan avukat Abdullah Deveci, "Sabahtan beri Mahmut’u arıyoruz, telefonu çalıyor ama kendisine ulaşamıyoruz. Gönderilmiş olabilir. Bu şekilde cevap alamamamız ailesi ve yakınları için korkutucu" ifadelerini kullandı.

İki yıl önce “Bu dosya politiktir, hukukla ilgisi yoktur” dediği için Tat’ın dosyasından alındığını belirten Deveci, devlet tarafından Tat’a atanan avukatın sadece tutukluluk dosyasına baktığını ifade ederek şunları söyledi: “Dosyaya bakması için ülkedeki çok sayıda avukatla görüştük ama hiçbir avukat bu dosyaya bakmaya yanaşmadı. İsveç altı ayda bu hale geldiyse bu İsveç halkı ve demokrasisi için korkunç bir şey. Bu nedenle dün gece dosyayı tekrar devralmaya karar verdim ve Mahmut’la iletişim kurmaya çalıştım ama kendisine ulaşamadım.”

NE RESMİ AVUKATI NE KURUM BİLGİ VERİYOR

Tat’ın tutukluluk dosyasına bakan avukatla görüştüğünü belirten Deveci, "Avukat, Mahmut Tat’ın kendisine ‘bilgilerimi başka avukatla paylaşabilirsin’ demediğini ifade ederek Tat’ın durumuyla ilgili konuşamayacağını söyledi. ‘Şimdi kendisiyle konuşun ve haber verin’ dedim ama kendisinden bir daha dönüş alamadım” dedi.

Gözetim merkezini de aradığını aktaran Deveci şunları söyledi: “Resmi avukatı dışında kimseye bilgi verilemeyeceğini ve Mahmut Tat’ın kendisinin bu talepte bulunabileceğini söylediler. Mahmut’a ulaşamadığımı söyleyince de bu konuda bilgi veremeyeceklerini ifade ettiler.”

Yaşanan gelişmelerin 2020 yılında İsveç’in Türkiye’ye iade ettiği müvekkili Resul Özdemir’in durumunu hatırlattığını kaydeden Deveci, “Yedi kıtada korona nedeniyle hava uçuşu yapılamazken Resul’u gönderdiler. Resul, polisin onu göndereceklerini ima ettiğini söyleyince ben de polisi aramıştım ve ‘yok biz göndermeyeceğiz’ yanıtını almıştım. Ama iki gün sonra Resul’a da aynı şekilde ulaşamadık ve onu televizyonlarda gördük. Umarım aynısını yaşamayız” ifadelerini kullandı. 

Öne çıkan haberler!