İsveç iltica başvurularının büyük çoğunluğunu reddediyor

Avrupa İstatistik Bürosu’nun açıkladığı rakamlara göre İsveç’te 2020 yılında 7 200 kişinin oturma izni başvurusu kabul edildi.

Gazete İsveç - Avrupa İstatistik Bürosu’nun (Eurostat)  açıkladığı rakamlara göre İsveç’te 2020 yılında 7 200 kişinin oturma izni başvurusu kabul edildi. Eurostat’ın mülteci başvurularını raporlaştırmaya başladığı 2008 yılından bu yana en az kabulün 2020 yılında kayıtlara geçtiği aktarılırken, söz konusu rakamlar mültecilerin dörtte üçünün ret aldığını gösteriyor.

İSVEÇ 7’NCİ SIRADA

Europaportalen adlı sitede yer alan habere göre, Avrupa Birliği üyesi 27 ülkede, 281 bin ilticacının başvurusu kabul edilirken, bu sayı oturum izni için başvuran 754 bin kişiden sadece üçte birinin olumlu yanıt aldığını gösteriyor. Avrupa Birliği ülkeleri arasında nüfus yoğunluğuna göre en fazla başvuru kabulü Yunanistan’da olurken, İsveç yedinci sırada bulunuyor. İsveç'e en fazla başvuru Suriye, Eritre ve Afganistan'dan gelen mülteciler tarafından yapılıyor. 

Öte yandan Pandemi etkisinde geçen 2020 yılında İsveç ve diğer Avrupa ülkelerinde iltica başvurularında ciddi bir düşüş olduğu ifade ediliyor.

İsveç engelli mülteciyi ülkesine geri gönderecek

İsveç’te yeni göç yasa tasarısı: Kalıcı oturum zorlaşıyor

Öne çıkan haberler!