İsveç engelli mülteciyi ülkesine geri gönderecek

Honduras’tan 2017 yılında İsveç’e gelerek iltica eden Erlin Armando Mejía Andino ve ailesinin başvurusu Göçmen Dairesi tarafından reddedildi. Andino ve ailesinin bugün gönderilmesi bekleniyor.

Gazete İsveç - Honduras’tan 2017 yılında İsveç’e gelerek iltica eden Erlin Armando Mejía Andino ve ailesinin başvurusu Göçmen Dairesi tarafından reddedildi. Andino ve ailesinin bugün gönderilmesi bekleniyor.

Yaşadığı bir hastalık nedeniyle yürüme engelli olan25 yaşındaki Erlin Armando Mejía Andino 8 Sidor gazetesine şunları söylüyor: “Honduras’ta insan hakları için mücadele ettim. Engelli insanların hakları için mücadele ettim. Eğitim için mücadele ettim. Dolandırıcılık yapan siyasetçilere karşı mücadele ettim.”

Ülkesinde öldürülme tehdidiyle karşı karşıya kaldığını ve kardeşiyle birlikte kaçırıldıklarını ifade eden Andino, bu sebeplerle annesi, üç kardeşi ve iki kuzeniyle birlikte İsveç’e geldiklerini söylüyor. Andino, “Honduras benim için yaşam tehlikesi içeriyor. Liderler haksızlıklar konusunda konuşmamdan hoşlanmıyor” diyor.

Geri gönderilme kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdıklarını belirten Andino, Mahkeme’nin vereceği kararı beklediklerini kaydediyor.

Andino ve arkadaşları cuma günü İsveç Parlamentosu önünde geri gönderilme kararını protesto etmişti.

Öne çıkan haberler!