İsveç Dışişleri Bakanı ile Kürt lider arasında görüşme

Görüşmeyle ilgili Linde’nin Facebook hesabından yapılan açıklamada, Linde ve Ehmed’in görüşme sırasında alınmış bir fotoğrafına da yer verildi.

 Gazete İsveç - İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Kurulu Eş Başkanı İlham Ehmed internet yoluyla bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeyle ilgili Linde’nin Facebook hesabından yapılan açıklamada, Linde ve Ehmed’in görüşme sırasında alınmış bir fotoğrafına da yer verildi.

“İSVEÇ: SDM TARTIŞMALARA DÂHİL OLMALI”

Açıklamada, Suriye derinlemesine parçalanmış bir ülke olduğunu söyleyen Linde, “İsveç’in, SDM’nin Suriye’nin geleceği konusundaki tartışmalara dâhil olması gerektiğini düşündüğünü ifade ettim. Bu ülkenin birlikte iyileşebilmesi için gerekli” ifadelerini kullandı.

“EBEVEYNİ OLMAYAN ÇOCUKLARA YOĞUNLAŞIYORUZ”

Görüşme sırasında IŞİD kamplarında bulunan İsveç vatandaşı kadın ve çocukların durumunun da konuşulduğunu aktaran Linde, Ehmed’in, ‘kamplardaki çocukları annelerinden ayırarak İsveç’e göndermenin söz konusu olmadığını’ söylediğini belirtti. Linde ise bu sebeple Dışişleri Bakanlığı’nın çabasının özelikle, ebeveyni olmayan çocukları İsveç’e getirmeye yönelik olduğunu söyledi.  

“BİRLİKTE ÇALIŞMAYI DİLİYORUZ”

Öz yönetimle yoğun bir ilişkileri olduğunu kaydeden Linde, İsveç’in radikal düşüncelerin kırılması gibi destekleri olanaklı kıldığını ve gelecekte böyle sorunlar konusunda birlikte çalışmayı dilediklerini görüşme sırasında Ehmed’e ilettiğini belirtti. Linde, Ehmed’in İsveç’in destek ve ilgisinin özyönetimde beğeniyle karşılandığını söylediğini aktardı.  

Idag har jag haft möte med Ilham Ahmad, ledare för SDC och det kurddominerade regionala självstyret i nordöstra Syrien....

Ann Linde paylaştı: 29 Mart 2021 Pazartesi

İsveç, IŞİD kamplarındaki vatandaşlarını kabul etmiyor

Öne çıkan haberler!