Dört büyük partiyi göçmen karşıtlığı buluşturdu

İsveç’te geçtiğimiz günlerde hükümet tarafından parlamentoya sunulan yeni göç yasa tasarısı muhalefetteki sağ partileri göçmen karşıtlığında bir araya getirdi.

Gazete İsveç - İsveç’te geçtiğimiz günlerde hükümet tarafından parlamentoya sunulan yeni göç yasa tasarısı muhalefetteki sağ partileri göçmen karşıtlığında bir araya getirdi. İlk kez birlikte çalışan Muhafazakârlar (M), İsveç Demokratları (SD), Hristiyan Demokratlar (KD) ve Liberaller (L) ülkedeki iltica süreçlerinin daha da zorlaştırılmasını istiyor.

Hükümette bulunan Sosyal Demokratlar (S) ve Çevre Partisi (MP) tarafından hazırlanan ve Merkez Parti (C) ile Sol Parti’nin (V) tarafından da desteklenmesi beklenen yeni göç yasa tasarısı İsveç’te sığınma hakkı tanınan herkese geçici oturum izni verilmesi ve kalıcı oturum izni alabilme koşullarının zorlaştırılması gibi maddeleri içeriyor.

“SEÇİMLERDE HÜKÜMETİ DEVRALACAĞIZ”

Hükümetin hazırladığı tasarıyı eleştiren muhalefetteki sağ partiler ise İsveç’e gelen göçmenlerin azalması için daha sert yasaların ve kuralların olması gerektiğini söylüyor. Partiler kalıcı oturum izninin, insani nedenlerle ülkede kalmanın ve oturum hakkına sahip kişilerin ailelerini ülkeye getirebilmelerinin daha da zorlaştırılmasını savunuyor.

Muhafazakarlar’ın lideri Ulf Kristersson önümüzdeki yıl gerçekleşecek seçimlerde bu dört partinin hükümeti devralacağını ve hükümetin politikasına başka bir alternatifin olduğunun göstermenin önemli olduğunu söylüyor.

LİBERALLER SİYASETİ HAREKETLENDİRDİ

İsveç’te siyaset son aylarda Liberaller’in çıkışıyla hareketlendi. 2018 seçimlerinin ardından Merkez Parti ile birlikte aşırı sağcı İsveç Demokratları’nın etkisini kırmak için şu anki hükümetin kurulmasını sağlayan Liberaller, önümüzdeki seçimlerde sağ partilerden oluşan bir hükümetin kurulması gerektiğini söylüyor. İsveç Demokratları’na yeşil ışık yakan Liberaller’in tavrı medyada çokça tartışılırken, 2022’deki seçimlerde de dengeleri değiştireceği bekleniyor.

BENZER HABERLER İÇİN TIKLAYIN:

İsveç’te yeni göç yasa tasarısı: Kalıcı oturum zorlaşıyor

İsveç iltica başvurularının büyük çoğunluğunu reddediyor

İsveç üç çocuk annesi Derdiye Kül’ü Türkiye’ye iade etmek istiyor

Afif Gültekin: 'Aldığım oturumu İsveç İstihbaratı iptal ettirdi'

Öne çıkan haberler!