Araştırma: İsveçli seçmenin en önemli bulduğu sorunlar

Dagens Nyheter’in talebiyle Ipsos adlı şirket tarafından 13-25 Nisan tarihleri arasında yapılan araştırma kapsamında, bin 239 kişiyle dijital yöntemler kullanılarak görüşüldü.

Gazete İsveç - İsveç’in en çok okunan gazetelerinden Dagens Nyheter tarafından yaptırılan araştırmada, seçmenin en önemli bulduğu sorunlar ortaya koyuldu. 

Gazetenin talebiyle Ipsos adlı şirket tarafından 13-25 Nisan tarihleri arasında yapılan araştırma kapsamında, bin 239 kişiyle dijital yöntemler kullanılarak görüşüldü. Oy kullanma hakkına sahip olanların tercih edildiği araştırmada katılımcılara, “Sizin için bugün en önemli toplumsal ya da siyasal sorun nedir?” sorusu yöneltildi. Katılımcılar, önceden kategorik olarak belirlenen yanıtlardan en fazla üçünü seçerek çalışmaya dâhil oldu.

Araştırmaya göre, seçmenin en önemli bulduğu sorun, yüzde 29 ile “Göç ve Entegrasyon” şeklinde ifade edilen başlık oldu. Göç konusu şubat ayındaki araştırmada yüzde 30 olarak ölçülmüştü. Hükümetin hazırladığı ve muhalefetteki sağ partilerin daha da sert olmasını istediği geçici göç yasası, ülkedeki güncel tartışmaların başında geliyor. 

Göç ve Entegrasyon başlığının ardından seçmenin en önemli olarak değerlendirdiği sorun, yüzde 26 ile “Sağlık Hizmeti” olurken, onu yüzde 22 ile “Suç” başlığı izliyor. İki başlıkta da şubat ayına göre belirgin bir artış olduğu görülüyor.

BENZER HABERLER İÇİN TIKLAYIN:

Dört büyük partiyi göçmen karşıtlığı buluşturdu

İsveç’te yeni göç yasa tasarısı: Kalıcı oturum zorlaşıyor

İsveç iltica başvurularının büyük çoğunluğunu reddediyor

İsveç üç çocuk annesi Derdiye Kül’ü Türkiye’ye iade etmek istiyor

Afif Gültekin: 'Aldığım oturumu İsveç İstihbaratı iptal ettirdi'

Öne çıkan haberler!