Araştırma: İsveç halkının en fazla güvendiği liderler

Önceki araştırmayla çok büyük bir farklılık göstermeyen yeni araştırma sonuçlarında, Löfven ve Kristersson yüzde 36 ile birinciliği paylaşıyor.

Gazete İsveç - Novus adlı şirketin yaptığı araştırmaya göre, İsveç’te halkın en fazla güvendiği siyasetçiler Sosyal Demorkatlar (S) lideri ve Başbakan Stefan Löfven ve Muhafazakarlar (M) lideri Ulf Kristersson olmaya devam ediyor.

Novus şirketi, İsveç parlamentosunda bulunan partilerin liderlerinin halktaki güvenirliklerini belirli aralıklarla ölçüyor.  Önceki araştırmayla çok büyük bir farklılık göstermeyen yeni araştırma sonuçlarında, Löfven ve Kristersson yüzde 36 ile birinciliği paylaşıyor. Yüzde 27 ile üçüncü sırada bulunan Merkez Parti (C) lideri Annie Löff’ün hemen ardından ise yüzde 26 ile aşırı sağcı İsveç Demokratları (SD) lideri Jimmie Åkesson geliyor. Listenin devamında sırasıyla, Hristiyan Demokratlar (KD) lideri Ebba Busch (24), Sol Parti (V) lideri Nooshi Dadgostar (14), Çevre Partisi (MP) liderleri Per Bolund (13) ve Märta Stenevi (8) ve Liberaller lideri Nyamko Sabuni (7) yer alıyor.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren SVT (İsveç Devlet Televizyonu) politika yorumcusu Mats Knutson, siyasetin oldukça sakin olduğunu ve bunun da araştırma sonuçlarına yansıdığını ifade ediyor ve ekliyor: “Covid 19 aşısıyla ilgili problemlerin, Stefan Löfhen’i olumsuz etkilemediğini de görebiliyoruz.”

Araştırmaya göre altıncı sırada bulunan Sol Parti’nin yeni lideri Dadgostar, aynı zamanda yüzde 16 ile İsveçlilerin en yüksek oranda ‘tanımıyorum’ dediği liderlerden birisi. Dadgostar’ın araştırmadaki yerini yorumlayan Knutson, Dadgostar’ın önceki parti lideri Jonas Sjöstedt’in oy oranına ulaşmasına çok az kaldığını söylüyor.

Mart ayı anketi: İsveç'te partilerin oy oranları

Öne çıkan haberler!