Norveç Başbakanı'na 20 bin kron 'korona' cezası

Norveç Başbakanı Erna Solberg’a, doğum gününde aile arasında parti düzenleyerek Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan kısıtlamalara uymadığı gerekçesiyle 20 bin Norveç kronu ceza kesildi.

Gazete İsveç - Norveç Başbakanı Erna Solberg’a, doğum gününde aile arasında parti düzenleyerek Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan kısıtlamalara uymadığı gerekçesiyle 20 bin Norveç kronu ceza kesildi.

Emniyet Müdürü Ole Saeverud, bu tür durumların birçoğunda normalde para cezası kesmediklerini ama başbakanın, hükümetin virüse karşı önlem dayatma çalışmalarının ön vitrininde olması nedeniyle ceza verdiklerini ifade ederek, “Kanun herkes için aynı olsa da, herkes kanun önünde eşit değildir. Dolayısıyla, halkın sosyal mesafe tedbirlerine güvenini sürdürmek için [başbakana] ceza kesmek doğruydu” şeklinde konuştu.

ÖZÜR DİLEMİŞTİ

İki dönemdir başbakanlık yapan Solberg, şubat ayının sonunda 60'ıncı yaş günü için bir dağdaki restoranda 13 aile üyesiyle doğum günü partisi düzenlediği için özür dilemişti. Norveç'te korona virüsü tedbirleri kapsamında 10'dan fazla kişinin bir araya gelmesine izin verilmiyor.

Polis açıklamasında, organizasyonu Solberg ve eşi Sindre Finnes'in birlikte yaptığı ancak kuralları ihlal etmiş olan Finnes ile restorana ceza kesilmediği kaydedildi.  

Eylül ayında genel seçimlere hazırlanan Solberg, virüsün yayılmasına karşı sıkı kuralları savunuyor. Norveç, Avrupa'nın en düşük enfeksiyon ve ölüm oranlarına sahip ülkelerinden biri. Bununla birlikte, daha bulaşıcı varyantlar nedeniyle 2021'in ilk üç ayında vakaların artması sonrasında ülkedeki kısıtlamalar mart sonunda sıkılaştırılmıştı.

Öne çıkan haberler!