Mahkemeye ikinci heyet atandı: Amaç Kobanê davasında hızlı karar almak

Kobanê davası olarak bilinen ve aralarında Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’ın da olduğu 108 kişi hakkında açılan davaya bakan 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne ikinci bir heyetin atandığı bildirildi.

Gazete İsveç - Kobanê davası olarak bilinen ve aralarında Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’ın da olduğu 108 kişi hakkında açılan davaya bakan 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne ikinci bir heyetin atandığı bildirildi.

IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırısı sonucu 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında ülke genelinde yaşanan protesto eylemleri gerekçesiyle Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması 26 Nisan’da görülmeye başlanacak. Davanın görüldüğü Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne ikinci bir heyetin atandığı ortaya çıktı. Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) 26 Mart tarihli “Adlı Yargı Hakimlerinin Müstemir Yetkilerinin Belirlenmesine İlişkin” duyuruda, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne ikinci heyet atanmasına ve mevcut heyetin sadece Kobanê davası ve sonrasında gelebilecek bağlantılı davalara bakılmasına karar verildiği ifadeleri yer aldı.

HEYET 2 NİSAN ÖNCESİ ATANDI

Dava avukatlarından HDP Hukuk Komisyonu üyesi Kenan Maçoğlu, söz konusu kararla, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin özel olarak görevlendirildiğini ve davanın hızlıca sonuçlanmasının amaçlandığını belirtti. Mezopotamya Ajansı’na konuşan Maçoğlu, “Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tek heyet bulunuyordu ve bu heyetin Kobanê dosyası dışında özel yetkili mahkeme olarak bakmış olduğu birçok dava dosyası vardı” dedi. Dosyada tutuklu bulunan 28 kişi hakkında tutukluluk incelemesi duruşmasının görüldüğü 2 Nisan öncesi ikinci bir heyetin 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne atandığını kaydeden Maçoğlu, “Bu ikinci heyet 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin diğer dosyalarına bakacak, mevcut Kobanê dosyasının iddianamesini kabul eden heyet ise sadece Kobanê davasına bakacak” ifadelerini kullandı.  

 “BU KARAR DOSYANIN NASIL YÜRÜTÜLECEĞİNİ GÖSTERİYOR”

 İddianamenin bir hafta gibi kısa bir sürede mahkemece kabul edildiğini belirten Maçoğlu şunları ekledi: “Mahkeme, tutukluluk incelemesinde de iddianamedeki kopyala yapıştır gerekçelerle, tüm ayrıntılı itirazlarımıza rağmen tutukluluk halinin devamına karar verdi. Diğer yandan AİHM’in açık net kararı var bunu da uygulamamakta direniyor. Bakanlar Komitesi’nin Türkiye’ye dönük bu kararın uygulanmaması halinde uygulanacak yaptırımlarla ilgili kararın çevirisi doğrudan Adalet Bakanlığı tarafından dosyaya sunulmuştu buna rağmen yine AİHM kararını uygulamamakta ısrar ediliyor. Üstüne bir de bu heyetin özel olarak sadece bu dosyayla ilgilenmesine dönük HSK’nin verdiği karar da bu dosyanın bundan sonra ne şekilde yürütüleceğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“DOSYANIN HIZLI ŞEKİLDE KARARA ÇIKMASI İSTENİYOR”

Tüm bunlar ışığında mahkemenin iktidardan bağımsız hareket edemediğine yönelik sonucun çıktığını vurgulayan Maçoğlu, şunları söyledi: “Belli ki iktidar tarafından dosyanın hızlı bir şekilde karara çıkması isteniyor ki Bahçeli’nin de bu yönde açıklamalar olmuştu. Mahkemenin, bugüne kadar verdiği kararlara bakılınca üzerinde ciddi bir baskı olduğunu kanaatindeyiz.” 

Öne çıkan haberler!