Finlandiya'da ırkçı parti anketlerde birinci sırada

Finlandiya’da haziran ayında gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi yapılan son anketlerde, hükümetin büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin üçüncü sıraya gerilediği, aşırı sağcı Gerçek Finler’in ise yüzde 19 oy oranıyla birinci parti olduğu belirtiliyor.

Gazete İsveç - Finlandiya’da haziran ayında gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi yapılan son anketlerde, hükümetin büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin üçüncü sıraya gerilediği, aşırı sağcı Gerçek Finler’in ise yüzde 19 oy oranıyla birinci parti olduğu belirtiliyor.

Evrensel'den Murat Kuseyri'nin haberine göre, 8-30 Mart tarihleri arasında, partilerin belediyeler ve il genel meclisleri seçimlerinde alacakları oyları belirleyebilmek için bir kamuoyu araştırması yaptı. 1617 kişinin görüş belirttiği araştırma sonuçları, hükümet oluşturan partilerinin çoğunun oy kaybettiğini gösterdi.

Hâlâ popülatiresini koruyan Başbakan Sanna Marin’in Sosyal Demokrat Parti’sinin mart ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 1,5 oranında düşüşle yüzde 18’e gerilediği görülürken muhalefet partilerinden Gerçek Finler oylarını 0,3 oranında artırarak yüzde 19’a yükseltti.

Muhalefetteki diğer partilerden Ulusal Koalisyon Partisi de, oylarını yüzde 0,8 oranında artırdı ve yüzde18,8 oranıyla ülkenin ikinci büyük partisi oldu. Böylelikle bir önceki kamuoyu yoklamalarında birinci parti durumundaki Sosyal Demokrat Parti 3. sıraya geriledi.

”ÇALIŞANLAR VE KADINLAR SOSYAL DEMOKRATLAR’DAN UZAKLAŞIYOR”

Haber Ajansı Yle’nin Araştırma Şefi Tuomo Turja, değişik kesimler içinde sosyal demokratların oy kaybettiklerini söyleyerek, ‘Çalışma yaşındaki insanlar, kadınlar ve özellikle de Finlandiya’nın güney kesimlerinde yaşayanların’ Sosyal Demokrat Parti’den uzaklaştıklarına dikkat çekti. 

Turja, Sosyal Demokrat Parti başta olmak üzere hükümet partilerine destekteki azalışta koronavirüsünün belirleyici olduğu ve alınan önlemlerin halkın siyasi tercihlerini etkilediği düşüncesinde.

Hükümet ortağı İsveç Halk Partisi yüzde 4,3’le oy oranını korurken muhalefetteki Hıristiyan Demokratlar, oyunu yüzde 0,3 oranında artırarak yüzde 4’e yükseltti.

Koalisyon hükümetinde yer alan Sol İttifak’ın oylarında yüzde 1,3 oranında gerileme görüldü. İttifak’ın oyları yüzde 9,1’den yüzde 7,8’e düşerken hükümetin diğer ortağı Yeşiller, oylarını yüzde 1,1 oranında artırarak yüzde 12,1’e çıkardı.

Turja, Sol İttifak’ın oy kaybetmesiyle Yeşillerin oylarını artırması arasında bir ilişki olduğunu belirtti. Her iki partinin aynı seçmen gruplarına hitap ettiğini söyleyen Turja, bu partilerden biri oy kazanırken diğerinin kaybettiğine dikkat çekti.

SEÇİM TARİHİ CORONAVİRUS NEDENİYLE İLERİYE ALINMIŞTI

Finlandiya’da belediyeler ve il genel meclisleri seçimleri 18 Nisan günü yapılacaktı. Ancak hükümet, koronavirüsünün yaygınlaşmasını engellemek için seçimlerin 13 Haziran tarihinde yapılmasını önermişti. Öneri, Gerçek Finler dışındaki tüm partilerin oylarıyla kabul edilmişti.

Seçimlerin ertelenmesinin parlamentoda kabul edilmesinden sonra, bir kez daha ertelemenin ülke için sorun yarattığını öne süren Gerçek Finler, Adalet Bakanı Anna-Maya Henriksson için güven oylamasına gidilmesini talep etmişti. Partinin Başkanı Jussi Halla-aho ve Parlamento Grup Başkanı Ville Tavio, Henriksson’u halka yanlış bilgi vermek ve belediyelere yasalara aykırı talimatlar vermekle suçlamıştı.

26 Mart günü parlamento yapılan güven oylamasında 66 milletvekili Adalet Bakanı’nın görevden alınmasını isterken 103 milletvekili karşı çıkmıştı. 30 milletvekili ise oylamaya katılmamıştı.

İSVEÇ'TE DE AŞIRI SAĞ YÜKSELİŞTE

İsveç'te de aşırı sağcı İsveç Demokratları (SD) adlı parti 2018 yılında yapılan seçimlerde aldığı yüzde 17,53 oy oranıyla üçüncü parti olmuş ve seçimlerin ardından hükümet krizi yaşanmasına neden olmuştu. Göçmen karşıtı politikalarıyla öne çıkan SD'nin gücünü koruduğu ve zaman zaman anketlerde, birinci parti olan Sosyal Demokratlar ile yarıştığı görülüyor. 

Mart ayı anketi: İsveç'te partilerin oy oranları

Araştırma: İsveç halkının en fazla güvendiği liderler

Öne çıkan haberler!