Dink Ailesi: 'Bu kararın bizi ikna etmesi mümkün değil'

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davada karar duruşması yapıldı.

Gazete İsveç- Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davada karar duruşması yapıldı.

CEZALAR

Duruşma netincesinde açıklanan karara göre; tutuklu sanıklar eski emniyet müdürleri Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanık Yılmazer ayrıca "resmi belgeyi yok etme" suçundan 4 yıl 6 ay, sanık Akyürek ise "resme belgeyi yok etme" suçundan 5 yıl 7 ay 15 gün, "resme belgede sahtecilik" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Bir diğer tutuklu sanık eski subay Muharrem Demirkale, "Anayasa'yı ihlal" ve "kasten öldürmeye yardım" suçlarından 2 kez müebbet hapisle cezalandırdı. Tutuklu sanıklar Okan Şimşek ve Veysal Şahin ile hakkında adli kontrol kararı bulunan tutuksuz sanık eski Trabzon İl Jandarma Komutanı sanık Ali Öz "kasten öldürme" suçundan 25'er yıl, "resmi belgede sahtecilik" suçundan 3 yıl dörder ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ayrıca tutuklu sanık Ercan Gün'e FETÖ kapsamında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 10 yıl hapis cezası verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Dink cinayetinin ‘FETÖ'nün amaçları doğrultusunda işlendiğini’ kararda ifade etti.

BERAAT VE ZAMANAŞIMI KARARLARI

Tutuksuz yargılanan sanıklar eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç hakkında "ihmali davranışla öldürme" suçundan beraat, "kamu görevini ihmal" suçundan haklarındaki dava dosyasının zaman aşımı nedeniyle düşürülmesi kararı verildi. Tutuksuz sanıklar eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun ve dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah hakkındaki dava dosyasının ise zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine hükmedildi.

DİNK AİLESİNDEN AÇIKLAMA

Karar sonrası adliye önünde Dink Ailesi adına açıklamayı Rakel Dink gerçekleştirdi. Rakel Dink yaptığı açıklamada şunları ifade etti;

"Öldürülmeden bir hafta önce, öldürülen kişi yazdığı 'Neden hedef seçildim' yazısıyla hepimize bir not bıraktı ve yaptığı son konuşmalarında 'Bu devletin derinliğinin bana haddimi bildirme operasyonudur.'  sözleriyle açıkladı. Hrant Dink’in bu son yazısında bahsettiği hiçbir olay, kişi veya ilişki 14 yıldır soruşturmaya dâhil edilmedi. Üstelik de yazısında tanıklığı ve sezgileriyle bahsettiği birçok şey, sonrasında belgelerle de ispat edilmişken.. Operasyon öldürmeyle son bulmadı; ihmal, örtbas, delil karartma ve yanlış yönlendirmelerle devam etti. Bütün bu mekanizmayı ele almayan bir yargılamanın bizi de kamuoyunu da ikna etmesi mümkün değil."

HRANT DİNK DAVASI AVUKATLARINDAN AÇIKLAMA

Kararın açıklanmasının ardından Çağlayan Adliyesi önünde bir açıklama da Dink Ailesinin Avukatları adına gerçekleştirildi. Açıklamada şu hususlar vurgulandı;

"Elbette ki biz bu kararın müdahil tarafı olarak bu karara itiraz edeceğiz. İstinaf Mahkemesi'ne Yargıtay'a taşıyacağız. Ve bu kararın bozulması, yargılanmanın hakkıyla yapılması için sonuna değin bu süreci zorlayacağız. Bu karar hatalı bir karardır. Bu karar cinayette sorumluluğu olan ve delilleri açığa çıkmış olan birçok kişinin hatalı bir şekilde beraatiyle sonuçlanmış bir karardır."

Ayrıca İstanbul 14 Ağır Ceza Mahkemesi heyeti Ogün Samast, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal için FETÖ üyeliğinden suç duyurusunda bulundu.

Öne çıkan haberler!