Biden: İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması hayal kırıklığı

ABD Başkanı Joe Biden Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine dair yaptığı açıklama, sözleşmeden çekilme kararını ‘hayal kırıklığı’ olarak yorumladı.

Gazete İsveç - ABD Başkanı Joe Biden Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine dair yaptığı açıklamada, sözleşmeden çekilme kararını ‘hayal kırıklığı’ olarak yorumladı.

Türkiye’nin kadınların muhalefetine rağmen İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi, dünyada da tartışılmaya devem ediyor. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Biden, “Sözleşmeyi imzalayan ilk ülke olan Türkiye'de kadın cinayetlerinin arttığı haberleri de dahil olmak üzere dünya çapında aile içi şiddet olaylarının sayısında artış görüyoruz” dedi.

"ÜLKELER ANLAŞMALARI GÜÇLENDİRMELİ VE YENİLEMELİ"

Biden’ın yaptığı açıklama şöyle;

Türkiye’nin, daha çok İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesinden ani ve haksız olarak çekilmesi son derece hayal kırıklığı yaratmıştır. Sözleşmeyi imzalayan ilk ülke olan Türkiye'de kadın cinayetlerinin arttığı haberleri de dahil olmak üzere dünya çapında aile içi şiddet olaylarının sayısında artış görüyoruz. Ülkeler, kadınları korumak ve istismarcıları sorumlu tutmak için tasarlanmış uluslararası anlaşmaları reddetmek yerine, kadına yönelik şiddeti sona erdirme taahhütlerini güçlendirmek ve yenilemek için çalışmalıdır. Bu, uluslararası hareketin küresel olarak kadına yönelik şiddete son vermesi için cesaret kırıcı bir geri adımdır.

Cinsiyete dayalı şiddet, dünyanın her köşesinde her milleti etkileyen bir beladır. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, Gürcistan'daki trajik cinayetler de dahil olmak üzere, kadınlara yönelik çok fazla korkunç ve acımasız saldırı örneği gördük. Ve günlük cinsiyet temelli şiddet korkusu altında yaşamanın her yerde kadınlara verdiği daha geniş zararı gördük. Bu hepimize zarar veriyor ve kadınların şiddetten arınmış bir şekilde hayatlarını sürdürebildikleri toplumlar yaratmak için hepimiz daha fazlasını yapmalıyız.

 

Öne çıkan haberler!