61 bin kişilik IŞİD kampına operasyon

Suriye Demokratik Güçleri’nin, Haseke’de bulunan ve 61 bin kişinin kaldığı El Hol kampına 5 bin kişiyle operasyon yaptığı belirtiliyor.

Gazete İsveç - Suriye’nin birçok yerinde IŞİD’lilerin ve ailelerinin kaldığı çok sayıda kamp bulunuyor. Bu kampların en büyüklerinden biri olan El Hol’da 61 bin kişi yaşıyor. Son süreçte yaşanan şiddet olaylarının ardından Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından dün bir operasyon gerçekleştirildi. 5 bin kişinin katıldığı operasyonda, dokuz kişi tutuklandığı ve bu kişilerden birinin bir 'IŞİD lideri' olduğu belirtiliyor.

Söz konusu kampta 1 Ocak 2021 tarihinden bu yana 45 kişinin öldürüldüğü ve IŞİD üyelerinin örgütlenme çalışmaları yaptığı ifade ediliyor.

SDG'den yapılan açıklamaya göre, operasyona 5 bin Asayiş gücünün yanı sıra SDG, YPG ve YPJ üyeleri de destek verdi. Tutuklanan dokuz kişinin arasında, isimleri arananlar listelerinde bulunan IŞİD üyelerinin yanı sıra uzun zamandır örgüte militan toplamakla suçlanan Ebu Saad el Iraki de bulunuyor.

El Hol kampında kalan 61 bin kişiden 40 bininin yabancı ülkelerin vatandaşı olduğu belirtilirken, bu kişilerin kendi ülkelerine gönderilip buralarda yargılanması yönünde Birleşmiş Miletler (BM), ABD ve SDG'den yapılan çağrılar ise karşılık bulmuyor.

İsveç, IŞİD kamplarındaki vatandaşlarını kabul etmiyor

Öne çıkan haberler!