Yunanistan’da yaşamına son veren mültecinin cenazesi Muş’a gönderilecek

Yunanistan’ın Korinth mülteci gözaltı merkezinde 17 aydır tutuklu olan ve bu durumu protesto etmek amacıyla yaşamına son veren Kürt mülteci İbrahim Ergün’ün cenazesinin memleketi Muş’a gönderileceği aktarıldı.

Gazete İsveç - Yunanistan’ın Korinth mülteci gözaltı merkezinde 17 aydır tutuklu olan ve bu durumu protesto etmek amacıyla yaşamına son veren Kürt mülteci İbrahim Ergün’ün cenazesinin memleketi Muş’a gönderileceği aktarıldı.

Atina Kürt Kültür Merkezi ve ırkçılık karşıtı gruplar, cenazesi Muş’a gönderilecek olan 24 yaşındaki Ergün’ün yaşadıklarını ve hükümetin mülteci politikasını Yunanistan Parlamentosu önünde protesto edecek.

Gazeteci Çağdaş Kaplan, sosyal medya hesabından konuyla ilgili şunları paylaştı: “Tutukluluğunu protesto etmek için intihar ederek yaşamına son veren Kürt sığınmacının isminin İbrahim Ergün olduğu öğrenildi. Ergün'ün cenazesi otopsi işlemlerinin ardından memleketi Muş'a gönderilecek. Atina Kürt Kültür Merkezi ve ırkçılık karşıtı gruplar yarın 18.00'de Yunanistan parlamentosu önünde basın açıklaması yapacak. Hükümetin Mülteci karşıtı politikaları protesto edilecek.”

Penaberek Kurd Îbrahim ERGUN do li Yewnanistanê dawî li jiyana xwe anî