Frontex yalan mı söylüyor?

Frontex hakkında, Yunanistan'ın geri itme (pushback) vakalarından bazılarına müdahale etmediği iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.

Gazete İsveç - Frontex hakkında, Yunanistan'ın geri itme (pushback) vakalarından bazılarına müdahale etmediği iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.

Avrupa Birliği (AB) Sınır Güvenliği Örgütü (Frontex), ‘Yunanistan kıyılarındaki göçmenlerin adil sorgulama şansı olmadan yasa dışı bir şekilde Türkiye'ye geri gönderildiği ve temel haklarının ihlal edildiğine’ dair kanıt bulunamadığını açıkladı. Soruşturma konusu edilen 13 olayın, beşinin netleştirilmesinin mümkün olmadığı sekiz olayda ise ihlal tespit edilmediği açıklandı. Yunanistan savunmasına Yunan güvenlik güçlerinin Avrupa Birliği Hukuku çerçevesinde Avrupa Birliğinin menfaatini koruduğunu, uluslararası hukukta yasaklanmış olan geri itme/pushback uygulanmadığını iddia etti.

Kararın açıklanmasından kısa bir süre sonra 18 Mart’ta İzmir'in Çeşme ilçesinden botla Sakız Adası'na geçmeye çalışan ve Yunanistan güvenlik birimlerince geri itilen üç sığınmacı yaşamını yitirdi. Kurtulan sığınmacılar ise ellerine plastik kelepçe takıldığını, dövülerek denize atıldıklarını ve ölüme terk edildiklerini belirtti.