Danimarka mültecilerin oturum iznini 'Şam güvenli' diyerek geri çekiyor

Danimarkalı kurumlar Suriye’nin başkenti Şam’ı, Birleşmiş Milletler’in ve Uluslararası Af Örgütü’nün kararlarına rağmen güvenli bölge olarak değerlendiriyor.

Gazete İsveç - Danimarka’da yaşayan 94 Suriyeli mülteci hakkında, oturum sürelerinin uzatılmayacağına dair karar verilirken kısa süre içerisinde yüzlerce mülteciye daha aynı kararın ulaşacağı ifade ediliyor.

Danimarkalı kurumlar Suriye’nin başkenti Şam’ı, Birleşmiş Milletler’in ve Uluslararası Af Örgütü’nün kararlarına rağmen güvenli bölge olarak değerlendiriyor.

Politiken gazetesine konuşan Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, Suriye’de hala bir iç savaşın sürdüğünü ama ülkede Danimarkalı kurumların güvenli olarak değerlendirdiği bölgeler de olduğunu belirtti.

Alınan karardan dolayı oldukça endişeli olduklarını söyleyen Danimarka Uluslararası Af Örgütü’nden Lisa Blinkenberg, Şam ve bölgesinde savaşın varlığı konusunda radikal bir değişimin olmadığını kaydetti.

35 BİN SURİYELİ MÜLTECİ DANİMARKA’DA YAŞIYOR

10 yıl önce başlayan Suriye iç savaşı nedeniyle 1,5 milyon Suriye vatandaşı Avrupa ülkelerine iltica başvurusunda bulundu. Avrupa’ya göç etmek zorunda kalan Suriyeli mültecilerden 35 bini Danimarka’da yaşıyor. Suriyeli mülteciler Danimarka’da önceki hükümet döneminde çıkartılan yasa kapsamında geçici oturum alabiliyor. Süresiz oturum alabilmek için ise, iç savaşın varlığı genel bir durum olarak görülerek kabul edilmiyor ve başvurucularda ‘kişisel bir baskıya maruz kalmak’ şartı aranıyor.

Başbakan Mette Frederiksen ocak ayında yaptığı açıklamada, hükümetin hedefinin iltica başvurularını sıfıra indirmek söylemişti. Geçtiğimiz yıl Danimarka’ya 1547 kişi iltica başvurusunda bulundu.

Ayrıca hükümetin, ülkesine dönmeyi kabul eden Suriyeli mültecilere “geri dönüş desteği” adı altında 100-200 bin Danimarka kronu verme projesini daha da aktifleştirdiği belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl 137 Suriyeli mültecinin “geri dönüş desteği” ile ülkesine döndüğü aktarılıyor.

İsveç’te yeni göç yasa tasarısı: Kalıcı oturum zorlaşıyor