Mutlaka izlemeniz gereken 10 İsveç yapımı film

1

Let The Right One In

Stockholm’deki kenar semtlerin birinde annesiyle beraber yaşayan Oskar, babasını görmek için şehir dışına sık sık gitmektedir. Arkadaşları tarafından hor görülen ve dalga geçilen Oskar, intikam almak istemektedir. Bir gece solgun tenli, Eli adında tuhaf bir kızla tanışan Oskar, zamanla onunla çok yakın arkadaş olur. Beraber güzel vakit geçirseler de Eli’nin bir sırrı vardır. Her ne kadar Eli, Oskar ile olan arkadaşlığına bunu yansıtmasa da zamanla ikilinin başına büyük dertler açılacaktır.


2

Sånger Från Andra Våningen

Kuzey Yarımküre’nin bir şehrinde gece vakti bir dizi garip olay meydana gelmektedir. Bunlar görünüşte birbirine bağlı değildir. Bir memur 30 senedir çalıştığı işten atılmak istendiğini öğrenir; bir mülteci kalabalık bir sokakta dayak yer; bir sihirbaz gösterisinin en heyecanlı yerinde korkunç bir yanlış yapar. Bu kargaşa ortasında Karl, sigortadan para alabilmek için mobilya dükkanını ateşe vermiştir…


3

Jag är Ingrid

Amerikan ve dünya sinemasının en ünlü oyuncularından biri olan İsveçli genç bir kızın olağanüstü hayatının perde arkasına büyüleyici bir bakış. Film, dünya sinemasının en ünlü oyuncularından olan Ingrid Bergman’ın hayatına odaklanıyor. Rol aldığı filmlerde gösterdiği harika performanslarla adını tüm dünyaya duyuran Ingrid Bergman’ın hayatının bilinmeyenlerinin anlatıldığı filmde, Bergman’ın kişisel arşivinde yer alan, daha önce görülmemiş görüntüler gözler önüne seriliyor.


4

Lilya 4 Ever

16 yaşındaki Lilya, eski Sovyetler Birliği’nde varoşlarda yaşamaktadır. Annesi tarafından terk edilmiş olan Lilya, kötü kalpli teyzesinin yanında kalmaktadır. Bu durumdan çıkış yolunu ise arkadaşlarıyla vakit geçirmekte bulur. Andrei’ye aşık olup onun peşinden İsveç’e gitmeye karar verir. Eski iğrenç yaşamından kurtulup cennet gibi bir ülkede hayatına yeni bir sayfa açmayı planlamaktadır. Ancak hayat Lilya’yı bir seks köleliğine doğru itecek ve yaşamın her yerde aynı olduğunu kavramasını sağlayacaktır.


5

Sami Blood

Yatılı okulda kalirken 1930'ların ırkçılığına maruz kalan ren geyiği yetiştiricisi Sami kızı, başka bir hayatın hayalini kurmaya başlar. Ancak bunu başarmak için başka biri olması, ailesi ve kültürüyle tüm bağlarını koparması gerekiyor.


6

The Square

Prestijli bir Stockholm müzesinin baş sanat küratörü, tartışmalı yeni bir sergi açmaya çalışırken kendisini hem profesyonel hem de kişisel krizin ortasında bulur.


7

Sommarlek

Henrik adında bir üniversite öğrencisi ile Marie adındaki bir balerin yaz tatili döneminde tanışırlar. Çocuksu heyecanıyla dikkat çeken Henrik ve daha olgun ama tutkulu sevgisiyle Marie'nin bir yazlık aşk hikayesidir anlatılan.


8

Kvinnodröm

Ingmar Bergman tarafından yönetilen 1955 İsveç filmi. Film duygusal düş kırıklığını güldürüyle dram karışımı bir anlatımla aktarır. İki kadının iki düşünü konu edinen filmin özelliği sanki seslendirilmiş bir sessiz film izlenimi uyandırmasıdır.


9

Fängelse

Bir yönetmene eski bir matematik öğretmeni harika bir film fikri sunar: Şeytan, Dünya'nın cehennem olduğunu ilan eder. Yönetmen fikri reddediyor ama olaylar asıl bundan sonra başlıyor.


10

Persona

Sessizliğe gömülen bir kadın ve ona refakat eden bir hemşirenin hikayesini anlatıyor. Dönemin en gözde tiyatro oyuncusu Elisabeth Vogler, önemli bir piyes sırasında aniden susar. Bedeninde tıbbi olarak hiçbir problem bulunamayan kadın, doktorun tavsiyesiyle gözden uzak bir yazlığa gönderilir.